Leading Manufacturers, Exporters, Wholesaler, Retailer and Trader of Mini Color Sorter, Salt Color Sorter, Quartz Color Sorter, GUM Color Sorter, Cardamom Color Sorter, Minerals Color Sorter, Coconut Color Sorter, Chilli Color Sorter, Betel Color Sorter, Beans Color Sorter, Turmeric Color Sorter and Lentils Color Sorter from Coimbatore.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Material | Metal |
| Country of Origin | Made In India |
| Voltage | 220V |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Brand Name | GENN |
| Automatic Grade | Automatic |
| Throughput | 200 to 400 Kg/Hour |
| Channels | 32Ch |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Model | X2.0 Series |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Brand Name | GENN |
| Country of Origin | Made In India |
| Voltage | 220V |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Automatic Grade | Automatic |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Throughput | 1.5 to 15 Ton/Hour |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Material | Metal |
| Model | X2.0 Series |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Brand Name | GENN |
| Power | 1KVa To 10KVa |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Voltage | 220V |
| Production Capacity | 1 To 10 Ton/Hour |
| Country of Origin | Made In India |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Model | X2.0 Series |
| Material | Metal |
| Automatic Grade | Automatic |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
- Camera Resolution 16200 pixels.
- Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Material | Metal |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made In India |
| Brand Name | GENN |
| Throughput | 1 to 10 Ton/Hour |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Model | X2.0 Series |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Country of Origin | Made In India |
| Voltage | 220V |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Automatic Grade | Automatic |
| Brand Name | GENN |
| Throughput | 500 to 5000 Kg/Hour |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Material | Metal |
| Model | X2.0 Series |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Country of Origin | Made In India |
| Voltage | 220V |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Material | Metal |
| Brand Name | GENN |
| Throughput | 1 to 10 Ton/Hour |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Model | X2.0 Series |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Brand Name | GENN |
| Country of Origin | Made In India |
| Voltage | 220V |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Material | Metal |
| Throughput | 1 to 10 Ton/Hour |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Model | X2.0 Series |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Metal |
| Voltage | 220V |
| Brand Name | GENN |
| Automatic Grade | Automatic |
| Throughput | 200 to 800 Kg/Hour |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Model | X2.0 Series |
| Certified | ISO 9001:2015 |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Brand Name | GENN |
| Country of Origin | Made In India |
| Voltage | 220V |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Material | Metal |
| Throughput | 500 to 5000 Kg/Hour |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Model | X2.0 Series |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Country of Origin | Made In India |
| Voltage | 220V |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Material | Metal |
| Brand Name | GENN |
| Throughput | 750 to 7500 Kg/Hour |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Model | X2.0 Series |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Material | Metal |
| Brand Name | GENN |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | India |
| Throughput | 750 to 3000 KG/Hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Model | X2.0 Series |
| Channels | 32 to 640 ch |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
- Camera Resolution 16200 pixels.
- Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Voltage | 220V |
| Material | Metal |
| Brand Name | GENN |
| Power | 1KVa to 10KVa |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Production Capacity | 750 to 7500 KG/Hour |
| Country of Origin | Made In India |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Automation Grade | Automatic |
| Model | X2.0 Series |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
- Camera Resolution 16200 pixels.
- Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.