Singanallur, Coimbatore, Tamil Nadu
View Mobile Number
Leading Manufacturers, Exporters, Wholesaler, Retailer and Trader of Grains Color Sorter Machine and Multi Grain Color Sorter from Coimbatore.
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Condition | New |
| Brand Name | GENN |
| Production Capacity | 2 To 4 Ton / Hour |
| Country of Origin | 220V |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Application | Food Industry |
| Frequency | 50HZ |
| Automatic Grade | Automatic |
| After-Sales Service Provided | GENN |
| Availability | 100-500kg |
| Total Carbohydrate | 1year |
| Number Of Flower | Grain Color Sorter |
Technical Specification
· Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
· Camera Resolution 16200 pixels.
· 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
· User Friendly TFT Color Touch screen.
· Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
· Remote Access for Diagnose, Debugging Software Update Support.
· WiFi Access Support.
· High-frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| After-Sales Service Provided | GENN |
| Automatic Grade | Automatic |
| Application | Multicommodity |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Country of Origin | 220V 50HZ |
| Number Of Flower | Color Sorting Equipment,Multi Commodity |
| Brand Name | GENN |
| Availability | 2000-4000kg |
| Condition | New |
| Warrenty | 1 Year |
toor dal,urad dal,moong gram,fried gram,horse gram,channa dal sorting purpose
technical specification
· tri chromatic true color rgb, industrial lens.
· camera resolution 16200 pixels.
· 5th generation (fpga + dsp) xilinx chip.
· user friendly tft color touch screen.
· uniform illumination led light upto 100k hrs.
· remote access for diagnose, debugging software update support.
· wifi access support.
· high-frequency ejectors valve on/off response time within 0.8 - 1.0 ms.
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.