Singanallur, Coimbatore, Tamil Nadu
View Mobile Number
Leading Manufacturers, Exporters, Wholesaler, Retailer and Trader of Black Pepper Color Sorter Machine, Green Pepper Color Sorter Machine, Pepper Color Sorter Machine and White Pepper Color Sorter Machine from Coimbatore.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Country of Origin | Made In India |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Brand Name | GENN |
| Material | Metal |
| Voltage | 220V |
| Throughput | 400 to 4000 Kg/Hour |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Model | X2.0 Series |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Material | Metal |
| Brand Name | GENN |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Country of Origin | Made In India |
| Voltage | 220V |
| Throughput | 400 to 4000 Kg/Hour |
| Automatic Grade | Automatic |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Model | X2.0 Series |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Country of Origin | Made In India |
| Voltage | 220V |
| Material | Metal |
| Brand Name | GENN |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Throughput | 400 to 4000 Kg/Hour |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Model | X2.0 Series |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Voltage | 220V |
| Material | Metal |
| Brand Name | GENN |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Country of Origin | Made In India |
| Automatic Grade | Automatic |
| Throughput | 400 to 4000 Kg/Hour |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Model | X2.0 Series |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.