Singanallur, Coimbatore, Tamil Nadu
View Mobile Number
Leading Manufacturers, Exporters, Wholesaler, Retailer and Trader of Dehydrated Vegetables Color Sorter Machine, Potato Chips Color Sorter, Potato Flakes Color Sorter and Potato French Fries Color Sorter from Coimbatore.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Brand Name | GENN |
| Material | Metal |
| Certification | ISO9001:2015 |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made In India |
| Throughput | 400 to 5000 Kg/Hour |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Model | X2.0 Series |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Brand Name | GENN |
| Material | Metal |
| Power | 1KVa to 10KVa |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Voltage | 220V |
| Production Capacity | 400 to 5000 KG/Hour |
| Country of Origin | Made In India |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Automation Grade | Automatic |
| Model | X2.0 Series |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
- Camera Resolution 16200 pixels.
- Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Country of Origin | Made In India |
| Voltage | 220V |
| Certification | ISO9001:2015 |
| Brand Name | GENN |
| Throughput | 400 to 5000 KG/Hour |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Model | X2.0 Series |
| Automatic Grade | Automatic |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Material | Metal |
| Voltage | 220V |
| Brand Name | GENN |
| Power | 1KVa to 10KVa |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Country of Origin | Made In India |
| Throughput | 400 to 5000 KG/Hour |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Model | X2.0 Series |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
- Camera Resolution 16200 pixels.
- Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.