Singanallur, Coimbatore, Tamil Nadu
View Mobile Number
Leading Manufacturers, Exporters, Wholesaler, Retailer and Trader of Dehytrated Onion Color Sorter Machine and Onion Color Sorter Machine from Coimbatore.
| Business Type | Manufacturer, Exporter, Supplier |
| Brand Name | GENN |
| Condition | New |
| Application | Multi |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Country of Origin | 220V 50HZ |
| Availability | 500-1000kg |
| Number Of Flower | Colour Sorter Machine |
| Warrenty | 1 Year |
Technical Specification
· Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
· Camera Resolution 16200 pixels.
· 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
· User Friendly TFT Color Touch screen.
· Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
· Remote Access for Diagnose, Debugging Software Update Support.
· WiFi Access Support.
· High-frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Material | Metal |
| Brand Name | GENN |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made In India |
| Automatic Grade | Automatic |
| Throughput | 300 to 3000 Kg/Hour |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Model | X2.0 Series |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.