Singanallur, Coimbatore, Tamil Nadu
View Mobile Number
Leading Manufacturers, Exporters, Wholesaler, Retailer and Trader of Ground Nut Color Sorter, Peanut Color Sorter, Roasted Groundnut Color Sorter Machine and Roasted Peanut Color Sorter Machine from Coimbatore.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Automatic Grade | Automatic |
| Brand | GENN |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Metal |
| Voltage | 220V |
| Throughput | 500 to 5000 Kg/Hour |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Model | X2.0 Series |
| Certified | ISO 9001:2015 |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made In India |
| Material | Metal |
| Brand | GENN |
| Automatic Grade | Automatic |
| Throughput | 500 to 5000 Kg/Hour |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Model | X2.0 Series |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Material | Metal |
| Brand | GENN |
| Automatic Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made In India |
| Voltage | 220V |
| Throughput | 500 to 5000 Kg/Hour |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Model | X2.0 Series |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
| Business Type | Manufacturer, Exporter |
| Material | Metal |
| Brand Name | GENN |
| Automatic Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made In India |
| Voltage | 220V |
| Throughput | 500 to 5000 Kg/Hour |
| Channels | 32 to 640 ch |
| Power Consumption | 1KVa to 10KVa |
| Model | X2.0 Series |
| Certified | ISO 9001:2015 |
Product Specification:
- Tri chromatic True Color RGB, Industrial Lens.
- AI image acquisition system.
Color + Size Sorting Technology.
- 5th Generation (FPGA + DSP) Xilinx chip.
- User Friendly TFT Color Touch screen.
- Uniform illumination LED Light Upto 100k Hrs.
- High frequency ejectors Valve ON/OFF response time within 0.8 - 1.0 ms.
Raise your Query
Hi! Simply click below and type your query.
Our experts will reply you very soon.